Západní Turecko

Pobřeží Egejského moře nabízí spoustu míst k vidění. Nejenže je to místo s pestrou minulostí, nachází se tu totiž starověká města Efes i Trója. Příroda je tu velmi působivá, množství ostrůvků vás jistě láká k návštěvě.

Cabakkale

Město čítající 76 000 obyvatel proslavila nejvíce první světová válka. Pravidelně se tu koná setkání válečných veteránů připomínající tuto hrůznou etapu 20.století. nazvané Den ANZAC (25.4.1915 se armáda z Austrálie a Nového Zélandu vylodila na poloostrově Gelibolu).

Muzea a pamětihodnosti

Archeologické muzeum

Místní archeologické muzeum je otevřeno každý den kromě pondělí. Pyšní se zejména předměty nalezenými v Tróji. Jsou tu zlaté šperky, nádoby z alabastru, četné sochy atp.

Hrad Cimenlik

Tento unikátní hrad byl založen na konci 15.století na příkaz sultána Medmeda Dobyvatele. Má jeden metr silné zdi, což přispívalo k jeho nedobytnosti. Dnes můžete v hradu navštívit expozici námořního a vojenského muzea.

Bozcaada

Asi 30 minut jízdy autem od Canakkale se nachází ostrůvek s hradem Bozcaada. Má pouhých 10 km, ale je to krásné místo na výlet. Je tu spousta zeleně, ovocné sady, vinohrady.. Již v antice tu stál přístav, jehož ruiny jsou dnes k vidění. Hrad je nově zrekonstruovaný, a tak se těší značné návštěvnosti. Bozcaada nabízí hotely k ubytování a pláže.

Trója (Truva)

Trója je vysněným rájem všech archeologů. Dobře známý Heinrich Schiemann byl ten, kdo řekl, že trójská válka se odehrávala v tomto místě. Později se tu našlo mnoho hodnotných vykopávek. Nejstarší osídlení tu bylo údajně už ve 3.tisíciletí př.n.l.

Podle legendy právě zde na poloostrově Biga se měl Paris rozhodnout, která bohyně je nejkrásnější. Rozhodl se pro Afrodítu a na důkaz toho jí předal jablko. Ta mu z vděku darovala krásnou Helenu, která ovšem již byla vdaná. A právě toto byl počátek trojské války.

Trója je optimální místo pro návštěvu. Od Canakkale je to asi 30 km. Nejen Trója, ale i celý poloostrov Biga nabízí turistům zajímavá místa k vidění.

Gelibolu

Národní a historický park je vzdálen pouhých 10 km od Canakkale. Proslavil se kvůli své poloze, právě zde se během 1.světové války bojovalo o Dardanely. Proto tu později byl vybudován rozsáhlý hřbitov a památník, který jde vidět už u dálky. Údajně tu bylo zabito nebo zraněno půl milionu vojáků. Na náhrobcích se ovšem často objevuje nápis „Believed to be buried in this cemetery“ (což znamená, že byl dotyčný voják pravděpodobně pohřben zde, ovšem jistota se hledá velmi těžce).

Lesnatý porost místu dodává klid a mírnou atmosféru. Zbytky předmětů u bitevního pole jsou vystaveny v Muzeu Gallipoli v Kabatepe.

Pergamon (Bergama)

Bergama je jedno z nejvýznamnějších a turisticky nejnavštěvovanějších antických měst. Oproti ostatním sice bylo založeno relativně pozdě, až v době Alexandra Makedonského.

Z názvu města je patrné slovo pergamen. To pro to, že tu byl ale nedostatek papyru, bylo zde nově zavedeno psaní na vydělanou zvířecí kůži. Ty se nepřechovávaly smotané jako papyrus, nýbrž se svazovaly do zvláštních bloků nazvaných codices. A právě odtud pochází typický tvar knih, jaký známe dnes.

Pamětihodnosti

Akropolis

Prohlídku města je nejlepší začít právě zde. Již dlouho tu probíhají práce německých archeologů. Byli to právě oni, kdo odtud před lety odvezl oltář z Diova chrámu, známý jako „Pergamský“. Mnozí z vás ho možná viděli v berlínském muzeu. Turecká vláda sice usiluje o jeho navrácení, avšak zatím marně.

V Akropoli se nachází nejen ruiny Diova chrámu, ale především vás upoutají sloupy Trajánova chrámu, které ční do značné výše. Nachází se tu též divadlo, které je tradičně antickým způsobem situováno do svahu, je tu 83 řad sedadel a je to údajně nejstrmějších antické divadlo ze všech.

Pozorní návštěvníci si všimnou zbytků antické knihovny, které byla své doby 2.největší na světě (po alexandrijské). Nechybí tu ani antický vodovod.

Doporučujeme příjemnou vycházkou sejít z Akropole dolů, sestup trvá okolo 2,5 hodin.

Asklépieion

Ze starých antických lázní zasvěcených Asklépiovi toho dnes již moc nezůstalo. Bylo tu vybavení uzpůsobené pro vodní i bahenní koupele a také prostor pro muzikoterapii.

Červená bazilika

Tato cihlová budova byla původně římským chrámem, kde se obětovalo egyptským bohům. V pozdější době byl přestavěn na byzantskou baziliku.

Ve městě se také nachází archeologické muzeum, které zaujme každého návštěvníka.

Efes

Efes, jinak zvaný Selcuk, je asi nejvýznamnější archeologickou lokalitou Turecka. Najdeme tu zejména památky z antické doby.

Dnes tu žije asi 25 000 obyvatel, ale v době svého největšího rozkvětu měl údajně až 300 000 obyvatel. Dominantními stavbami města jsou bazilika sv. Jana a hrad s byzantsko-seldžuckou architekturou. Nejvíce památek v jednom místě naleznete v Archeologickém muzeu, které skrývá opravdové skvosty. Asi nejvzácnějším exponátem je socha Artemídy. Blízko něj můžete navštívit mešitu postavenou v roce 1375.

Efes je místem, kde se nacházel jeden ze 7 divů světa – Artemidín chrám. Původní chrám byl ve 4.století př.n.l. zničen. Později byl znovu vystavěn, ale Góti ho v roce 263 n.l. opět srovnali se zemí. Dnes proto není téměř vůbec zřejmé, že tu nějaký chrám kdy stál.

Mezi další antické památky patří divadlo se 66 řadami, určené až pro 24 000 diváků. (Odtud je překrásný výhled na město). Dále Hadriánův chrám a celsiova knihovna.

Efes má obrovský význam pro všechny křesťany, je to jedno z nejstarších center křesťanství, kde prý kázal apoštol Pavel.


Doporučujeme: Turecko | Dovolená Turecko | Last minute Turecko | Řecko | Levné ubytování | Cestovní kancelář | Turecko | Kréta | Kypr | Portugalsko | Turecko | Řecko

Vyražte na dovolenou s INVIA.CZ. S nabídkou největšího online prodejce zájezdů můžete na jednom místě, v přehledné formě a z pohodlí vašeho domova, vybírat zájezdy od 200 cestovních kanceláří, letenky do celého světa, ubytování v České republice a v zahraničí, online autopůjčovnu a další cestovatelské služby a informace. Dovolená s INVIA.CZ je bez rizika.