Jižní Turecko

Jižní pobřeží je pravděpodobně nejkrásnější a také nejrozmanitější částí Turecka. Je tu překrásná příroda, plno slunce, úchvatný podvodní svět, ale také četné archeologické lokality.

Olympos

Národní park Olympos s nejvyšším vrcholem 3069 m je jedno z turisticky velmi oblíbených míst. V zalesněném údolí se ukrývají zbytky starého antického města, což dodává místu velmi romantický charakter.

Zdejší atmosféru nejlépe procítíte, když se ubytujete v penzionu v blízké vesnici Cirali. Penziony jsou navíc nedaleko pláže.

Nejzajímavějším místem je tzv. „Chiméra“. Jsou to žhnoucí plamínky zemního plynu, který vyvěrá ze skalních děr. Ve starověku toto místo představovalo pro obyvatele hrozbu. Nevěděli, co je tento nevídaný úkaz zač. Od vesnice je „Chiméra“ vzdálená asi hodinu chůze.

Tato oblast je přitažlivá nejen pro milovník přírody, ale také historie. Asi 10 kilometrů odtud totiž leží starý antický přístav na poloostrově Faselis. Dnes se z něho bohužel mnoho nedochovalo, ale zbytky amfiteátru, lázní a akvaduktu jsou stále patrné. To vše údajně pochází z doby okolo roku 690 př.n.l.

Díky tomu, že tuto oblast ovládalo jak Řecko, tak starověký Řím a Egypt, dochovaly se tu také některé zajímavé sarkofágy. Archeologický areál je otevřen každý den. Na pobřeží se dá i koupat nebo si udělat piknik. Bohužel se tu nenabízí žádné ubytování, takže v případě zájmu budete muset hledat střechu nad hlavou v širším okolí.

Antalya

Antalya je poněkud pozoruhodné město, které vám přesně ukáže, jaká je v Turecku nátura. Dnes má město okolo 600 000 obyvatel, zatímco zhruba před 50 lety měla pouhých 50 000. Až neuvěřitelné je, že tento masový vrůst počtu obyvatel se nijak zásadně nepodepsal na charakteru města a jeho občanů. Stále je z něho cítit cosi starého a tradičního.

Kemal Atatürk sice tvrdil že hezčí město na celém světě než Antalya neexistuje, jeho pohled byl ovšem velmi subjektivní a nadnesený.

Díky tomu, že je tu ročně v průměru 300 slunečných dní se stalo město oblíbeným prázdninovým letoviskem se spoustou pláží a hotelových komplexů.

Město bylo naštěstí uchráněno od masové industrializace, továrny postaveny mimo centrum města. Aby ale mohl být příliv turistů co největší, bylo částečně zrekonstruováno letiště a přibyla mu nová přistávací dráha.

Pamětihodnosti

Hadriánova brána

Hadriánova brána byla postavena k příležitosti císařovy návštěvy města, pochází z období okolo roku 310 n.l. Brána má tři oblouky a je zdobena korintskými sloupy. Je to tak jeden dokladů vyspělosti a krásy antického umění.

Kesik Minare

Tato stavba známá jako „Uříznutý minaret“ pochází z 5.stol. n.l. Tehdy byla vystavěna jako minaret, ovšem o 800 let později z něho byla udělána mešita.

Yivli Minare

Další z dokladů islámské architektury nechal vystavět v 1. polovině 13.století sultán Ala üd-Din Keykubat. „Kanelovaný minaret“ je v dnešní době symbolem města. Kdysi tu stála i mešita, bohužel dnes se nedochovala.

Vaší pozornosti neunikne mauzoleum Zincirkirana Mehmeda, které se nalézá v osmiboké pyramidě hned vedle. Pochází z roku 1250.

Muzea

Muzeum Antalye

Byl by hřích vynechat při návštěvě města toto muzeum. Nachází se unikátní exponáty, díky čemuž je to rozhodně jedno z nejzajímavějších míst celého Turecka.

V muzeu najdeme památky z doby kamenné až po období, kdy patřilo území Turecka Římské říši. Zdejší sbírka je opravdu rozsáhlá. Najdeme tu i předměty z osmanské doby.

Muzeum Kaleici

Od úterý do čtvrtka je otevřeno městské muzeum, které se nachází v několika rekonstruovaných budovách. Expozici tvoří zbraně, mince i keramické nádoby. Za své založení vděčí Suně a Inamovi Kiracovým.

Jeskyně Karain

Jeskyně se nachází nedaleko Antalye a jsou známé zejména díky nálezům kostí. Je to rozsáhlý systém jeskyní, ve kterém probíhají práce archeologů už od roku 1946.

Saklikent

Asi 50 km na západ od Antalye narazíte na lyžařské středisko v oblasti Beydaglari. Sice tu není mnoho vleků, ale jsou tu hotely u penziony, které nabízejí ubytování. Středisko se nachází ve výšce mezi 2000 a 2200 m. Pokud si svou návštěvu naplánujete do vhodného období, můžete zkombinovat dopolední lyžování s odpoledním odpočinkem na pláži. V tom je místní oblast skutečně jedinečná.

Doporučujeme: levné letenky


Doporučujeme: Turecko | Dovolená Turecko | Last minute Turecko | Řecko | Levné ubytování | Cestovní kancelář | Turecko | Kréta | Kypr | Portugalsko | Turecko | Řecko

Vyražte na dovolenou s INVIA.CZ. S nabídkou největšího online prodejce zájezdů můžete na jednom místě, v přehledné formě a z pohodlí vašeho domova, vybírat zájezdy od 200 cestovních kanceláří, letenky do celého světa, ubytování v České republice a v zahraničí, online autopůjčovnu a další cestovatelské služby a informace. Dovolená s INVIA.CZ je bez rizika.