Istanbul

Istanbul je hlavní město Turecka a má 15 milionů obyvatel. Může se chlubit tím, že je to největší evropské hlavní město a zároveň velmi pozoruhodné nejen díky své poloze, ale i historii. Istanbulem prochází úžina Bospor, která ho děli na evropskou a asijskou část. Je to tedy město, které leží na dvou kontinentech. Do Istanbulu směřují turisté nejen jako do islámské metropole, ale také do města s mnoha kulturními odkazy.

Historie města

Založení města se datuje do roku 660 př.n.l., kdy tu byla vytvořena řecká osada se jménem Byzantion. Později se tu usídlil císař Konstantin Veliký, který město povýšil na druhé hlavní město Říma. Od té doby se městu také začalo říkat Konstantinopol. V 6.století tu byl vybudován slavný chrám Hagia Sofia (Chrám Boží moudrosti), který městu dominuje dodnes. Je to jeden z projevů ortodoxního křesťanství, které za doby Byzantské říše bylo prioritním náboženstvím této oblasti.

Rok 1453 znamenal zlom pro dějiny města. Tehdejší Cařihrad totiž dobyli Turci. Toto významné datum se někdy používá jako symbol ukončení středověku a počátek novověku. Město se totiž stalo výchozím bodem pro expanzi do Evropy. Od této doby už důležitost metropole zůstala na vždy, i po konci tureckého impéria po první světové válce se stalo hlavním městem nově založené republiky.

Dnes je město velmi kosmopolitní a v průběhu posledního půlstoletí rapidně stoupl počet obyvatel. Směřují sem především chudí rolníci, kteří tu hledají lepší možnost obživy.

Pamětihodnosti

Hagia Sofia (Aja Sofia)

Tento významný kostel nechal vybudovat roku 532 císař Justinián. Vyznačuje se obrovskou kupolí, která má průměr 32 metrů. V 15.století, kdy město dobyli Turci, byli sem přistaveny minarety a chrám se tak stal islámskou mešitou. Chrám vyniká krásnými mozaikami a pozoruhodnou architekturou. Otevřeno je každý den kromě pondělí, platí se vstupné ve výši 10 euro.

Kostel Chora

Klášter z pozdně byzantské doby vděčí za svou renovaci a výzdobu učenci Theodorovi ze 14.století. Zdobení z mramoru v kontrastu s úchvatnými mozaikami dodává bazilice své vnitřní kouzlo. Námětem mozaik je především život Ježíše a Marie.

Süleymaniye

Tato mešita je zajímavá svými přídatnými stavbami, které dosahují četné rozlohy. Jsou tu vysoké teologické školy, nemocnice a psychiatrický ústav, obchody, veřejné lázně, hřbitov a mauzoleum sultána Sulejmana Nádherného, na jehož příkaz byla mešita v letech 1550-1557 vystavěna. Nyní se tu nachází expozice islámských rukopisů nevyčíslitelné historické hodnoty, za kterými se sjíždějí milovníci historie z celého světa.

Palác Topkapi

Byla by chyba nezmínit se o sultánském paláci, který svou funkci plnil v letech 1469-1856. Jsou tu tři nádvoří každé zajímavé něčím jiným. První z nich dříve používala armáda, nyní se tu nachází archeologické muzeum. Na druhém nádvoří stojí Věž spravedlnosti a bylo tu také místo, kde zasedal odvolací soud. Nyní je tu k vidění sbírka čínského a osmanského porcelánu. Třetí nádvoří sloužilo výhradně sultánovi. Stojí tu audienční síň a knihovna sultána Ahmeda III. Odtud lze jít také do harému.
Většina celého areálu je dnes propůjčena Archeologickému muzeu.

Muzea

Archeologické muzeum

V muzeum se nachází velmi ceněná expozice předmětů klasické i orientální archeologie, dále pak ukázky osmanské keramiky.

Istanbul Modern

Milovníci moderního by neměli vynechat návštěvu muzea, které se zaměřuje na tureckou tvorbu 20.století. Z malebné kavárny můžete obdivovat krásny výhled na moře i město.

Doporučujeme: levné letenky


Doporučujeme: Turecko | Dovolená Turecko | Last minute Turecko | Řecko | Levné ubytování | Cestovní kancelář | Turecko | Kréta | Kypr | Portugalsko | Turecko | Řecko

Vyražte na dovolenou s INVIA.CZ. S nabídkou největšího online prodejce zájezdů můžete na jednom místě, v přehledné formě a z pohodlí vašeho domova, vybírat zájezdy od 200 cestovních kanceláří, letenky do celého světa, ubytování v České republice a v zahraničí, online autopůjčovnu a další cestovatelské služby a informace. Dovolená s INVIA.CZ je bez rizika.