Jihozápadní Turecko

Jihozápad Turecka je údajně jeho nejhezčí oblastí. Je turistům přístupný, ale na druhou stranu je tu mnoho míst, která jsou doslova liduprázdná. Pocit z klidné atmosféry znásobí příjemné slunce a krásná příroda. Zároveň je místní pobřeží optimální pro plachtění. Pěší turistika je jedním z nejběžnějších sportů, jsou tu prostupné (i neprostupné) lesy, šumící říčky s vodopády a klidná jezera.

Jezero Bafa

Jezero se nachází uprostřed hustých lesů, a tak je skryto před návalem turistů. Zejména ornitologové si tu přijdou na své. V přirozeném prostředí tu totiž žije až 250 druhů ptáků. V blízkosti jezera není žádná silnice, proto se tam nejlépe dojde pěšky. Nejbližší vesnice jménem Kapikiri se nejsnáze dostanete lodí.

Blízko jezeru se nachází pozůstatky starověké Hérakleie – najdete tu zbytky Athénina chrámu a antického divadla. K vidění tu jsou také městské hradby.

Bodrum

Málokdo ví, že dnešní Bodrum byl vlastně antickým Hallikarnásem, tudíž místem, odkud pocházel „otec dějepisu“ Hérodotos. Duch starověku z něho dodnes čiší, nenajdete tu totiž žádné mega hotelové komplexy. Snadno dostupné jsou blízké ostrůvky v moři, na které se pořádají hezké výlety na loďkách.

Pamětihodnosti

Antické divadlo

Divadlo je postaveno tak, že z něj lze krásně vidět na moře. Proto se tu dají strávit dlouhé chvíle pozorováním houpajících se vln. Má pouhých 16 řad, což ho činí znatelně menším něž mnohá ostatní divadla. Bohužel je v jeho blízkosti poněkud nevhodně postavena dálnice.

Hrad sv.Petra

Úchvatný rytířský hrad pochází z roku 1413, kdy ho postavili johanité. Tento řád je více znám jako maltézští rytíři, neboť svého času přebývali na Maltě. Byli právě oni, kdo dal městu jméno. Hrad totiž pojmenovali Petronium (právě podle apoštola Petra), z čehož se později vyvinulo Bodrum.

Uvnitř hradu se nachází Archeologické muzeum, zejména expozice věnovaná podvodní archeologii. Mezi vystavené unikáty patří třeba loď z 2.tisíciletí př.n.l.

Mezi zajímavosti hradu patří také způsob pojmenování věží – nesou totiž názvy různých jazyků, podle toho, kdo věž obýval. V Anglické věži se nabízí pravé víno johanitů. Pevnost dnes slouží jako kulturní centrum, nejčastěji se tu pořádají koncerty.

Fethiye

Blízko tohoto šedesátitisícového města se nachází zátoka Ölüdeniz, údajně nejznámější z celého Turecka. Ve městě nejsou vhodné pláže ke koupání, za to okolí je příjemnými plážemi přímo poseto. Právě díky tomu je oblast Fethiye jednou z nejnavštěvovanějších mezi turisty.

Zachovalé starobylé stavby tu najdeme zřídka. Oblast totiž zasáhlo zemětřesní v polovině 19. a 20.století, čímž byla většina budov silně poničena. Domy byly sice v obou případech znovu vystavěny, ale architektura města se tím podstatně změnila. Ve městě jsou velmi staré skalní hroby.

Pamětihodnosti

Akropole

Původně tu údajně stával byzantský hrad, který johanité přeměnili v 15.století. Bohužel dnes z hradu zbyly pouze ruiny.

Nekropole

Ve skále vystavěné hroby pochází asi z 5.století př.n.l. Vystoupat k Amyntovu hrobu ovšem vyžaduje dobrou fyzickou kondici, vede k němu totiž mnoho schodů. Hrobka je zdobena iónskými sloupy, velikost pohřební komory je nevídaná.

Marmaris

Město je rájem všech, kteří milují turisticky živá místa. Noční život je skutečně bujarý, jsou tu diskotéky, kde se vyřádí snad každý.

Nejhezčí je okolí města – je tu spousta zeleně, zároveň se z moře tyčí dva ostrovy – „Rajský“ a „Kozí“. Pláže, které patří hotelům, jsou dobře upravené a patří k těm nejlepším.

Město je počátečním bodem k výletům na Rhodos nebo do Knidu.

Ve městě se nachází osmanský hrad postavený v roce 1522 za panování sultána Sulejmána a také muzeum, které je zaměřeno na archeologii a etnografii.

Doporučujeme: levné letenky


Doporučujeme: Turecko | Dovolená Turecko | Last minute Turecko | Řecko | Levné ubytování | Cestovní kancelář | Turecko | Kréta | Kypr | Portugalsko | Turecko | Řecko

Vyražte na dovolenou s INVIA.CZ. S nabídkou největšího online prodejce zájezdů můžete na jednom místě, v přehledné formě a z pohodlí vašeho domova, vybírat zájezdy od 200 cestovních kanceláří, letenky do celého světa, ubytování v České republice a v zahraničí, online autopůjčovnu a další cestovatelské služby a informace. Dovolená s INVIA.CZ je bez rizika.